Hazır Çim Daha önce alana ekilerek oluşturulmuş, birkaç kez biçilerek ve bakımla kök gelişimi sağlanmış çimin, araziden kesilerek ( kökleriyle birlikte) adeta bir halı gibi , rulolar halinde sarılarak, başka bir alana serilmesi için hazır hale getirilmesidir. Özellikle sıcak yaz aylarında , ekme çimin riskli olduğu zamanlarda hazır çim uygulaması oldukça yaygındır.

Hazır çim yeni yerine serilmeden önce tarlaya ekilmiş, defalarca sulama , biçim, gübreleme işlemi görmüş olması açısından ekme çime göre daha maliyetli bir iştir. Gerek ekim, gerek bakım ve gerekse ağır hazır çim rulolarının taşınması ve nakliyesi ekme çime göre maliyeti arttıran kalemlerdir.

Geçmiş yıllarda hazır çimin fazla tanınmaması, talep azlığı vs gibi nedenlerden dolayı az sayıda hazır çim üreticisi olduğundan fiyatlar oldukça yüksekti ve çoğunlukla belediye park ihalelerinde uygulama alanı bulmakta idi. Ancak günümüzde hazır çime olan talep artmış buna paralel olarakta üretici sayısı ve dolayısıyla rekabet artmış ve fiyatlar daha makul düzeylere inmiştir. zamanla enflasyonun etkisiyle herşeyin fiyatı yükselirken 7-8 yıllık bir süreye rağmen hazır çim fiyatları neredeyse yarı yarıya hatta bazı durumlarda üçte bir fiyatına düşmüştür.

Hazır çim yaz ayları yanında , kısa bir süre içinde yeşil alan tesis edilmesi gerektiği hallerdede imdada yetişmektedir. Hazır çim uygulamalarının yaygın olmadığı dönemlerde Hazır çim uygulaması oldukça pahalı ve külfetli bir işti, ancak günümüzde hem daha pratik ve bilinçli bir şekilde uygulanmakta ve hemde daha ekonomik şartlarda Hazır çim tesis etme olanağı mümkün olmaktadır. Hazır çim plastik halı saha değildir. Çoğu kişi bu yanılgıya düşmektedir. Hazır çimde diğer çim gibi iyi bir toprak hazırlığına ve Hazır çimde beslenmeye ve bakıma gereksimin duyar.

Hazır Çim Hizmet Bölgelerimiz

Ankara Hazır Çim İzmirHazır Çim Antalya Hazır Çim
Didim Hazır Çim Bodrum Hazır Çim Fethiye Hazır Çim
Çeşme Hazır Çim Urla Hazır Çim Kuşadası Hazır Çim

Urla Çim Destek Hattı